الگو های ایرانی اسلامی- دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی
11
شهریور

ترکیب طرح‌ها و الگوها ایرانی‌اسلامی در طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی یکی از موضوعاتی است که ترکیب یکپارچه‌ای از طرح‌ها و الگوهای جذاب رو در بر می‌گیرد. این سبک با الهام از هنر و معماری سنتی ایرانی‌اسلامی، بسیار منحصربه‌فرد و زیبا است. مخصوصاً این نوع دکوراسیون داخلی در اصفهان بسیار زیاد دیده می‌شود. در این سبک تلفیقی از عناصر هنری و زیبایی‌شناسی اسلامی و معماری سنتی ایرانی به‌کاررفته است. شرکت چکاد، بهترین طراح دکوراسیون داخلی در اصفهان وآماده ی ارائة سبک طراحی ایرانی و ‌اسلامی به شما عزیزان است. هدف از این مقاله آن است که شمارا بیشتر با زیبایی‌های طراحی ایرانی‌اسلامی آشنا کنیم. همچنین بگوییم که چگونه می‌توان آن را به‌صورت به‌روزتری در خانه‌هایمان به کار ببریم.

دکوراسیون 1آشپزخانه ی سنتی

دکوراسیون 2 سالن پذیرایی قدیمی

دکوراسیون 3 نتیجه گیری ترکیب الگوی ایرانی و اسلامی

برسی طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در قسمت‌های مختلف خانه

قسمت‌های مختلف هر خانه‌مانند آشپزخانه، سالن پذیرایی، اتاق‌ها و حتی نمای بیرونی خانه می‌توانند به‌صورت ایرانی‌اسلامی طراحی شوند. قدمت استفاده از دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی به دورة بعد از اسلام یعنی در دورة صفوی شکل‌گرفته است. هرچند که معماری ایرانی خود به‌تنهایی قدمتی بسیار طولانی‌تر وبا اصالت تر دارد. اما بعد از پذیرش اسلام در ایران ما در دورة سلجوقیان اوج هنر طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی را می‌بینیم. با توجه‌کردن به طراحی دکوراسیون داخلی در اصفهان می‌توانید زیبایی و ریشه‌دار بودن این هنر را درک کنید.

دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در قسمت‌های مختلف خانه
1 آشپزخانه به سبک دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی
2 سالن پذیرایی به سبک دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی
نویسند نازنین بیگلری
تاریخ 1402/6/11

طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در آشپزخانه‌ ها ی قدیمی

دکوراسیون 1آشپزخانه ی سنتی

آشپزخانه ی تاریخی-دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی
آشپزخانه ی تاریخی-دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی -چکاد

برای ترکیب طرح‌های ایرانی‌اسلامی قدیمی با سبک‌های بروز و کاربردی امروزی باید اول با این سبک طراحی بیشتر آشنا شویم. محیط آشپزخانه‌های قدیمی در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی به‌صورت مربع و مستطیلی شکل است. همچنین اتاق آشپزخانه دارای سقف بلندی است که باعث می‌شود آشپزخانه روشن و باز دیده شود. درب‌های بزرگ و پنجره‌های کوچک، سنگی یا چوبی نیز به فضای بیرون باز می‌شوند. وجود چنین فضایی باعث تهویة طبیعی فضای آشپزخانه و دسترسی راحت به آن می‌شود.

مطالب پیشنهادی  انواع سبک دکوراسیون داخلی+ 5 نوع استفاده از گیاهان در دکوراسیون داخلی

آشپزخانه را معمولاً نزدیک آب‌انبار و یا چاه آب قرار می‌دادند تا به آب دسترسی داشته باشند و البته از خنکی آن نیز بهره ببرند. همچنین به دلیل نبودن گازهای امروزی از تنورهای گلی و یا آجری که در درون دیوار ساخته می‌شده استفاده می‌کردند. همچنین در آشپزخانة ایرانی‌اسلامی از وسایل سنتی و اصیل نظیر تابه‌های فلزی، قابلمه‌های سنگی، تابه‌های مسی و سماور استفاده می‌شد. همچنین از کوزه، کاسه و گلدان‌های سفالی و مسی برای مصرف روزانه استفاده می‌شده است. همچنین قفسه‌های چوبی، طاقچه و یک میز کار چوبی بزرگ برای قراردادن وسایل وجود داشته است.

در طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی آشپزخانه‌ها معمولاً از ترکیب رنگ‌های زمینه‌ای نئوترال مانند سفید، بژ و قهوه‌ای استفاده می‌شده. سعی در آن بوده که این رنگ‌ها بیشتر از طبیعت الهام گرفته و با آن هماهنگ شوند. در دیوارچینی آشپزخانه ایرانی‌اسلامی از آجرچینی و کاشی‌کاری استفاده می‌شود. این دیوارچینی‌ها به طور معمول با الگوهای هندسی و نقوش اسلامی و سنتی ایرانی پوشیده شده‌اند. مجموعة chakad-arc قبلاً هم اشاره کرده است که هر خانه باید طبیعت همان منطقه‌ای که ساکن است الهام بگیرد.

طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در آشپزخانه‌های امروزی

حال می‌خواهیم ببینیم که آیا می‌شود تعدادی از موارد بالا را در آشپزخانه مدرن خود جای دهیم. در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی آشپزخانه‌های امروزی، ابتدا با انتخاب رنگ شروع می‌کنیم. رنگ‌های ملایم و گرم مانند قهوه‌ای، سبز، قرمز در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی بسیار پرطرف‌دار است. مورد بعدی نورپردازی است همان‌طور گفته شد نورپردازی در روز با وجود سقف بلند و در و پنجره کار را حتی بوده است. پیشنهاد ما برای آشپزخانه‌های امروزی نیز استفاده از سقفی بلند و قرارداشتن آشپزخانه در قسمتی از خانه که پنجره دارد است.

نکتة دیگر استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی است که بسیار ضروری و محبوب است. چوب می‌تواند در کابینت‌، میز و صندلی، قفسه‌ای چوبی برای ادویه‌جات  یا حتی تعدادی از ظروف پذیرایی شما باشد. مورد بعدی آجرچینی و یا کاشی‌کاری قسمتی از دیوار است که متناسب با رنگ آشپزخانه کار می‌شود. می‌توان حتی در صورت داشتن فضای مناسب در آشپزخانه یک مطبخ کوچک درست کرد. در این مطبخ می‌توان به‌رسم قدیمی‌ها یک تنور کوچک برای درست‌کردن نان و غذاهای دیگر قرارداد. آتلیة معماری چکاد باسابقة بیش از 20 سال فعالیت بهترین دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی را طراحی می‌کند.

مطالب پیشنهادی  دکوراسیون داخلی کافه + معرفی 4 مدل خاص آن!

طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در سالن‌های پذیرایی قدیمی

دکوراسیون 2 سالن پذیرایی قدیمی

با الگوی ایرانی اسلامی فضا را زیبا کنید--دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی
با الگوی ایرانی اسلامی فضا را زیبا کنید–دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی -چکاد

در این سالن‌های پذیرایی خانه‌های قدیمی از عناصری مانند منبت‌کاری‌ها و کنده‌کاری‌های چوبی استفاده می‌شود. شما صنایع چوبی را در این سبک تقریباً در همه جای خانه می‌بینید. به‌عنوان‌مثال پنجره‌ها و درب‌های ورودی خانه که چوبی ارسی با شیشه‌های رنگی استرا زیاد می‌دیدید. همچنین مبلمانی با چوب بلوط کنده‌کاری‌شده که با روکش‌های پارچه‌ای فیروزه‌ای و یا قرمزدانه اناری الگودار پوشانده شده‌اند. همچنین، بر روی دیوارها می‌توان آثاری از هنرهای آیینه‌کاری را مشاهده کرد. ازگچ‌بری‌های شلوغ و پر گل گرفته تا نقاشی‌های مفهومی رنگ‌روغن که دل هر بیننده‌ای را می‌برد. اما سوال اینجاست که آیا تیم چکاد می تواند این طرح های دکوراسیون ایرانی اسلامی را امروزه به کار برد؟!

طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در سالن‌های پذیرایی امروزی

بله قطعا تیم توانمند ما می‌تواند؛ اما در ادامه چگونگی آن را برسی می‌کنیم. طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در سالن‌های پذیرایی امروزی، ترکیبی از عناصر سنتی و مدرن است. این طرح‌ها باعث می‌شوند که زیبایی و اصالت را در کنار داشته باشیم. در این سبک دکوراسیون، از رنگ‌های گرم، طرح‌های سنتی و مصالح طبیعی استفاده می‌شود تا فضایی دلنشین ایجاد شود. در این مقاله چند نکته برای طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در سالن‌های پذیرایی امروزی آورده شده است. اولین مورداستفاده از رنگ‌های گرم و درخشان مانند قرمز، نارنجی و سبز، در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی بسیار محبوب هستند. این رنگ‌ها حس گرما و نشاط را به فضا منتقل می‌کنند.

دومین راه استفاده از طرح‌های سنتی ایرانی مانند بته‌جقه، گل‌وبوته، و نقوش اسلامی، در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی بسیار رایج است. این طرح‌ها می‌توانند در مبلمان، پرده، فرش، و سایر وسایل استفاده شوند. همچنین استفاده از مصالح طبیعی مانند چوب، سنگ، و سفال، در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند. این مصالح حس آرامش و صمیمیت را به فضا منتقل می‌کنند. راه چهارم استفاده از مبلمان چوبی با طرح‌های سنتی ایرانی مانند مبلمان منبت‌کاری‌شده، می‌تواند جلوه‌ای زیبا به سالن پذیرایی ببخشد. استفاده از فرش‌های ایرانی با طرح‌های سنتی، مانند فرش‌های دستبافت، می‌توانند به فضای سالن پذیرایی گرما و زیبایی خاصی ببخشند.

استفاده از نورپردازی ملایم در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی می‌تواند فضای سالن پذیرایی را دنج و آرامش‌بخش کند. استفاده از تزیینات سنتی ایرانی مانند تابلوهای نقاشی، گلدان‌های سفالی، و ظروف مسی، می‌توانند جلوه‌ای زیبا و اصیل ببخشند. در نهایت، مهم است که دکوراسیون داخلی سالن پذیرایی بر اساس سلیقه و نیازهای شخصی شما طراحی شود. با کمی خلاقیت و سلیقه، می‌توانید فضایی زیبا و دلنشین در سالن پذیرایی خود ایجاد کنید. همان‌طور که می‌بینید برای اجرای طرح‌های ایرانی‌اسلامی در سالن‌های امروزی با سالن‌های قدیمی تفاوت زیادی وجود ندارد. مهم آن است که یک تیم قوی مانند تیم chakad-arc آن را به بهترین شکل بتواند اجرا کند.

مطالب پیشنهادی  دکوراسیون داخلی در اصفهان و 5 مهارت $مورد نیاز برای این رشته چیست؟

نتیجه‌گیری در مورد ترکیب طرح‌ها و الگوها ایرانی‌اسلامی در طراحی دکوراسیون داخلی

دکوراسیون 3 نتیجه گیری ترکیب الگوی ایرانی و اسلامی

ترکیب ایرانی اسلامی-دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی
ترکیب ایرانی اسلامی-دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی -چکاد

در اینجا چند نتیجه‌گیری کلی در مورد ترکیب طرح‌ها و الگوهای ایرانی‌اسلامی در طراحی دکوراسیون داخلی آورده شده است. اولین مورد این ترکیب‌ها، می‌تواند منجر به خلق فضاهایی زیبا و اصیل شود. دومین مورد می‌تواند حس گرما و نشاط را به فضا زندگی ما منتقل کند. سومین مورد می‌تواند حس آرامش و صمیمیت را به فضا منتقل کند. چهارمین مورد برای انواع فضاها قابل‌استفاده است. پس این دلایل می‌تواند انگیزة خوبی برای آن که شما از این ترکیب در دکوراسیون خود استفاده کنید باشد. همچنین با کمی خلاقیت و سلیقه، می‌توان از ترکیب طرح‌ها ایرانی‌اسلامی در دکوراسیون داخلی، فضایی منحصربه‌فرد و جذاب ایجاد کرد. آتلیة معماری chakad-arc باتجربه و متخصص ترین در اجرا و طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی است.

سؤالات متداول در مورد طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی برای خانه

1) قدمت استفاده از دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی به چه اندازه ای است؟

قدمت استفاده از دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی به دورة بعد از اسلام یعنی در دورة صفوی شکل‌گرفته است. هرچند که معماری ایرانی خود به‌تنهایی قدمتی بسیار طولانی‌تر وبا اصالت تر دارد.

2) طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در سالن‌های پذیرایی امروزی چگونه است؟

طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در سالن‌های پذیرایی امروزی، ترکیبی از عناصر سنتی و مدرن است. این طرح‌ها باعث می‌شوند که زیبایی و اصالت را در کنار داشته باشیم. در این سبک دکوراسیون، از رنگ‌های گرم، طرح‌های سنتی و مصالح طبیعی استفاده می‌شود

3) طراحی دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی در آشپزخانه‌های امروزی چه گونه است؟

رنگ‌های ملایم و گرم مانند قهوه‌ای، سبز، قرمز در دکوراسیون داخلی ایرانی‌اسلامی بسیار پرطرفدار است. مورد بعدی نورپردازی است همان‌طور گفته شد نورپردازی در روز با وجود سقف بلند و در و پنجره کار را حتی بوده است. پیشنهاد ما برای آشپزخانه‌های امروزی نیز استفاده از سقفی بلند و قرارداشتن آشپزخانه در قسمتی از خانه که پنجره دارد است.