تاریخچه‌ی آبنما های زیبای ایرانی-ساخت و بازسازی آب‌نما
02
مهر

هنر و آشنایی با مراحل ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه در ساختمان

ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه در قلمرو دکوراسیون منزل جایگاه ویژه‌ای دارند. همچنین یک فضای زندگی اولیه را به یک پناهگاه فریبنده تبدیل می‌کنند. اگر به دنبال یک‌صدای آرامش‌بخش هستید و یا به گرمایی دلپذیر برای روزهای سرد نیاز دارید. مطالعه‌کردن این مقاله که دربارة ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه است بسیار به شما پیشنهاد می‌شود. آتلیه‌ی معماری چکاد بهترین دکوراسیون داخلی برای بازسازی ساختمان در اصفهان است. ما در طول مقاله، به اینکه چگونه می‌توان ساخت و بازسازی آب‌نما به‌صورت اصولی داشت صحبت خواهیم کرد. همچنین در زمینه‌ی بازسازی ساختمان در اصفهان مقالات متعددی داریم که خوشحال می‌شویم آنها را مطالعه کنید.

فهرست تصاویر

آب‌نما و شومینه 1شومینه برقی

آب‌نما و شومینه 2 تکنیک ساخت آب‌نما

آب‌نما و شومینه 3شومینه ی آجری

فواید ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه در منزل

ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه‌ها مزایای بی‌شماری را فراتر از جذابیت زیبایی‌شناسی خود ارائه می‌دهند. یک آب‌نما به‌صورت استراتژیک، می‌تواند جو را بهبود ببخشد. همچنین فضای آرامش بخشی را ایجاد می‌کند که می‌تواند سروصدای ناخواسته اطراف را بپوشاند. از سوی دیگر، شومینه‌ها نه‌تنها گرمای دنج را فراهم می‌کنند. بلکه به‌عنوان نقطه کانونی ایفای نقش می‌کنند که خانواده‌ها و دوستان را در طول اجتماعات دور هم جمع می‌کند. برای زمینه‌ی بازسازی ساختمان در اصفهان  می‌توان موارد بسیار زیاد دیگری نیز در نظر گرفت. بااین‌حال ما در این مقاله بیشتر در مورد مزایای ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه توضیح خواهیم داد.

از فواید دیگر ساخت و بازسازی آب‌نما می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. مورد اول صدای آب و حرکت آن می‌تواند تأثیر آرامش بخشی بر ذهن و جسم داشته باشد. مورد دوم قرارگرفتن در معرض صدای آب می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. مورد سوم صدای آب می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند. مورد چهارم آب‌نماها می‌توانند به افزایش رطوبت هوا کمک کنند که برای سلامتی پوست و مو مفید است. در نهایت آب‌نماها می‌توانند به تلطیف هوا و کاهش آلودگی هوا کمک کنند. همچنین از فواید ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه می‌توان به گرم‌کردن فضای منزل و ایجاد روشنایی کمک اشاره کرد

مطالب پیشنهادی  بازسازی منزل+4 مزایای بازسازی ساختمان با رویکرد سازگار با محیط زیست!

آب‌نما و شومینه 1شومینه برقی

راحتی با شومینه های الکتریکی-ساخت و بازسازی آب‌نما
راحتی با شومینه های الکتریکی-ساخت و بازسازی آب‌نما-چکاد

نقشه‌ی راه ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه برای هر نوع ساختمانی

برای ارائه یک درک جامع از رویه‌های مربوطه، ما یک راهنمایی کوچک برای ساختن و بازسازی فواره‌ها و شومینه‌ها ارائه خواهیم کرد. از آماده‌سازی محل و فونداسیون گرفته تا نصب لوله‌کشی و قطعات الکتریکی ادامه دارد. همچنین هر مرحله نقش مهمی در دستیابی به یک نتیجه نهایی بی‌عیب‌ونقص دارد. با پیروی از توصیه‌های متخصص chakad-arc می‌توانید یک پروژه روان و موفق را تضمین کنید. اولین قدم در ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه معمولاً، برنامه‌ریزی است. در این مرحله باید موارد زیر را تعیین کنید. مانند نوع آب‌نما یا شومینه موردنظر – متریال مورداستفاده – محل قرارگیری آب‌نما یا شومینه – بودجه – زمان‌بندی است.

پس از برنامه‌ریزی، نوبت به طراحی ساخت و بازسازی آب‌نما می‌رسد. در این مرحله باید طرحی تهیه کنید که با سبک دکوراسیون داخلی ساختمان شما مطابقت داشته باشد. درصورتی‌که قصد بازسازی آب‌نما یا شومینه موجود را دارید، باید ابتدا آن را تخریب کنید. این کار باید بادقت و رعایت نکات ایمنی انجام شود. پس از تخریب، نوبت به ساخت یا نصب آب‌نما یا شومینه جدید می‌رسد. این کار باید توسط پیمانکاران باتجربه انجام شود. نقشة راه کلی ارائه شده در بالا برای همة ساختمان‌ها قابل‌اجرا است.

ملاحظات و سبک‌های طراحی ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه برای منزل

در ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه باید عوامل مختلفی مانند فضای موجود، سبک معماری و سلیقه شخصی را در نظر گرفت. از سبک‌های معاصر تا سنتی، طیف وسیعی از سبک‌ها برای انتخاب وجود دارد. آتلیة معماری chakad-arc شما را از طریق فرایند انتخاب راهنمایی می‌کند. همچنین اطمینان می‌دهد که سبک، اندازه و مکان مناسب برای ساخت و بازسازی آب‌نما یا شومینه خود را انتخاب کنید. اما اگر بخواهیم به‌صورت جزئی‌تری این ملاحظات را برسی کنیم باید موارد زیر را نام ببریم.

به‌عنوان‌مثال در ملاحظات ساخت و بازسازی آب‌نما، نوع آب‌نما مهم است. آب‌نماها در انواع مختلف از جمله آب‌نمای کلاسیک، مدرن، سنتی، معاصر و غیره ساخته می‌شوند. شما باید باتوجه‌به سبک دکوراسیون منزل خود، نوع آب‌نما را انتخاب کنید. مورد بعدی ارتفاع آب‌نما باید متناسب با فضای منزل شما باشد. اگر فضای منزل شما کوچک است، همچنین یک سری ملاحظات علاوه بر ساخت و بازسازی آب‌نما، برای شومینه نیز هست. به‌عنوان‌مثال نوع شومینه‌ای که می‌خواهیم کار کنیم مهم است. شومینه‌ها در انواع مختلف از جمله شومینه گازی، شومینه چوبی، شومینه الکتریکی و غیره ساخته می‌شوند. باتوجه‌به نیاز خود، ابتدا باید نوع شومینه را انتخاب کنید. مورد بعدی اندازه شومینه است که باید متناسب با فضای منزل شما باشد.

مطالب پیشنهادی  چگونه سبک موردعلاقه ی خود را برای طراحی داخلی خانه‌مان پیدا کنیم؟

معرفی مواد و تکنیک‌های به کار رفته ساخت و بازسازی آب‌نما

مصالح باکیفیت برای ساخت و بازسازی آب نما ها و شومینه‌ها ضروری است. در ساخت و بازسازی آب‌نما متریال‌ها و تکنیک‌های وابسته به متریال به‌کاررفته متفاوتی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال سنگ یکی از پرکاربردترین متریال‌ها در ساخت آب‌نما است. سنگ‌های طبیعی مانند مرمر، گرانیت و سنگ‌های مصنوعی مانند بتن و سنگ‌های دکوراتیو برای ساخت و بازسازی آب‌نما استفاده می‌شوند. همچنین چوب نیز یکی دیگر از متریال‌های محبوب برای ساخت آب‌نما است. چوب‌های مقاوم در برابر آب مانند چوب راش، چوب بلوط و چوب چنار برای ساخت آب‌نما استفاده می‌شوند. شما می‌توانید امروزه حتی از فلزات مانند آهن، استیل و مس نیز برای ساخت آب‌نما استفاده کنید.

آب‌نما و شومینه 2 تکنیک ساخت آب‌نما

هنر مدرن طراحی آبنما-ساخت و بازسازی آب‌نما
هنر مدرن طراحی آبنما-ساخت و بازسازی آب‌نما-چکاد

همان ‌طور که گفتم تکنیک‌های ساخت و بازسازی آب‌نما ها بسیار به متریال به‌کاررفته در آنها بستگی دارد. به‌عنوان‌مثال، برای ساخت و بازسازی آب‌نما های سنگی با استفاده از سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شوند. این آب‌نماها می‌توانند به‌صورت مجسمه‌ای، دیواری یا حوضچه‌ای باشند. حتی آب‌نماهای شیشه‌ای هم با استفاده از شیشه‌های مقاوم در برابر سرما و حرارت و همچنین ضربه ساخته می‌شوند. چگونگی حمل و نصب این آب نما ها بسیار مهم و حساس است. این آب‌نما ها می‌توانند به‌صورت مجسمه‌ای، دیواری یا حوضچه‌ای بکار روند. آتلیه‌ی معماری chakad-arc بهترین و شکیل ترین طرح ها برای ساخت و بازسازی آب‌نما را برای شما طراحی می‌کند.

معرفی مواد و تکنیک‌های به کار رفته در ساخت و بازسازی شومینه

شومینه یکی از عناصر گرمایشی و تزیینی در فضای داخلی ساختمان‌ها است. متریال و تکنیک‌های مختلفی برای ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه وجود دارد. برای مثال سنگ یکی از پرکاربردترین متریال‌ها در ساخت شومینه است. سنگ‌های طبیعی مانند گرانیت، تراورتن و سنگ‌های مصنوعی مانند بتن و سنگ‌های دکوراتیو برای ساخت شومینه استفاده می‌شوند. فلزاتی مانند آهن، استیل و مس نیز برای ساخت و بازسازی آب‌نما به خصوص شومینه استفاده می‌شوند. شومینه‌های فلزی از دوام و استحکام بالایی برخوردار هستند. آتلیه‌ی معماری چکاد بهترین و متخصص‌ترین‌ها را به شما در این زمینه معرفی خواهد کرد.

تکنیک‌های مختلفی برای ساخت و بازسازی آب‌نما به خصوص شومینه وجود دارد که به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد. به‌عنوان‌مثال آجرکاری یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین تکنیک‌های ساخت شومینه است. در این تکنیک، آجرهای نسوز با استفاده از ملات مخصوص در کنار هم قرار می‌گیرند. شومینه‌های آجری از دوام و استحکام بالایی برخوردار هستند و می‌توانند به‌صورت سنتی یا مدرن ساخته شوند. در تکنیک سنگ کاری سنگ‌های طبیعی یا مصنوعی با استفاده از ملات مخصوص در کنار هم قرار می‌گیرند. شومینه‌های سنگی می‌توانند به‌صورت کلاسیک یا مدرن ساخته شوند.

مطالب پیشنهادی  روف گاردن + 5نکته مهم در اجرا پشت بامی زیبا و مفید تر

آب‌نما و شومینه 3شومینه ی آجری

آرامش با شومینه در فصل پاییز-ساخت و بازسازی آب‌نما
آرامش با شومینه در فصل پاییز-ساخت و بازسازی آب‌نما-چکاد

 

فلزکاری نیز یکی از تکنیک‌های مدرن برای ساخت و بازسازی آب‌نما اللخصوص شومینه است. در این تکنیک، فلزات با استفاده از جوشکاری یا دیگر روش‌های فلزکاری در کنار هم قرار می‌گیرند. علاوه بر تکنیک‌های ذکر شده، روش‌های دیگری نیز برای ساخت شومینه وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، شومینه‌های پیش‌ساخته نیز در بازار موجود هستند که می‌توان آنها را به‌راحتی در محل نصب کرد. به‌هرحال انتخاب تکنیک مناسب برای ساخت شومینه به عوامل مختلفی بستگی دارند. به‌عنوان‌مثال به متریال موردنظر، سبک دکوراسیون داخلی، بودجه و سلیقه شخصی بستگی دارد.

نتیجه‌گیری در مورد ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه

ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، طراحی خلاقانه و همچنین اجرای دقیق دارد. درحالی‌که این سفر را آغاز می‌کنید، ما شما را تشویق می‌کنیم که فرصت‌ها را در آغوش بگیرید. همچنین فضایی واقعاً قابل‌توجه و منحصر به فرد در خانه خود ایجاد کنید. گروه معماری چکاد همیشه منتظر دریافت نظرات و تجربیات شما است. ما همیشه به علاقه و رویاهایی که برای خانه ی خود در سر دارید احترام می گذاریم. همچنین طراحان ما با آغوش باز از آن ها استقبال خواهندکرد.

موضوع مقاله راهنمایی برای ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه‌ی منزل
نویسنده نازنین بیگلری
تاریخ 1402/7/2

سؤالات متداول در مورد ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه

  • فواید ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه درساختمان چیست؟

یک آب‌نما به‌صورت استراتژیک، می‌تواند جو را بهبود ببخشد. همچنین فضای آرامش بخشی را ایجاد می‌کند که می‌تواند سروصدای ناخواسته اطراف را بپوشاند. از سوی دیگر، شومینه‌ها نه‌تنها گرمای دنج را فراهم می‌کنند.

  • نقشه‌ی راه ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه برای هر نوع ساختمانی چه گونه است ؟

اولین قدم در ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه معمولاً، برنامه‌ریزی است. در این مرحله باید موارد زیر را تعیین کنید. مانند نوع آب‌نما یا شومینه موردنظر – متریال مورداستفاده – محل قرارگیری آب‌نما یا شومینه – بودجه – زمان‌بندی است. پس از برنامه‌ریزی، نوبت به طراحی آب‌نما یا شومینه می‌رسد. باید طرحی برای ساخت و بازسازی آب‌نما تهیه کنید که با سبک دکوراسیون داخلی ساختمان شما مطابقت داشته باشد

  • مواد و تکنیک‌های به کار رفته در ساخت و بازسازی آب‌نما و شومینه چیست ؟

برای مثال سنگ یکی از پرکاربردترین متریال‌ها در ساخت شومینه است. سنگ‌های طبیعی مانند گرانیت، تراورتن و سنگ‌های مصنوعی مانند بتن و سنگ‌های دکوراتیو برای ساخت شومینه استفاده می‌شوند. از دیگر متریال می‌توان به  فلزاتی مانند آهن، استیل و مس نیز برای ساخت شومینه استفاده می‌شوند اشاره کرد.