نمای المان های ایرانی در ساختمان ها - بازسازی سنتی
02
آبان

4 مرحله برای بازسازی سنتی با معماری ایرانی ساختمان ها

بازسازی سنتی به خصوص بازسازی ساختمان در اصفهان با سبک معماری اصیل ایرانی هنوز هم مورد علاقه افراد است. گرایش به این سبک در نسل جوان نیز مشاهده می‌ شود. با بازسازی خانه یا ملک قدیمی‌ با زیبایی سبک سنتی مطابق با سلیقه فردی در زندگی می توان بهره‌مند ‌شد. چکاد شرکت بازسازی ساختمان در اصفهان ابتدا شما را با مفهوم کلمه بازسازی آشنا می‌ سازد. مجموعه عملیاتی که موجب مرمت، افزایش عمر و نو کردن بنا با مصالح جدید ‌شود بازسازی می‌ باشد. بازسازی سنتی به معنای بازسازی با المان ‌های قدیمی است. بازسازی دلایل مختلفی را به دنبال دارد. می توان به نداشتن بودجه کافی خرید ملک ، علاقه داشتن به سبک سنتی و تغییر دکوراسیون اشاره کرد.

فهرست تصاویر

بازسازی 1استفاده از المان های سنتی ایرانی در بازسازی

بازسازی 2 ارگ کریم خان شیراز

بازسازی 3جلوه چوب در کنار شیشه های رنگی

آشنایی با تفاوت بازسازی و نوسازی برای تغییر ساختمان

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که تفاوت بازسازی و نوسازی را نمی دانید. به طور کلی بازسازی ساختمان در اصفهان به سبک سنتی تغییرات عظیمی را به همراه دارد. بازسازی زمان اجرایی طولانی بین 1 تا 6 ماه را دنبال می کند و هزینه بیشتری را متحمل می‌ شود. گاهی بازسازی برای برخی تغییرات نیازمند مجوز شهرداری است که قبل از شروع کار باید دریافت شود. در مقابل نوسازی در مقیاس کوچک ‌تر و با هدف بهبود عملکرد است. در زمان کمتر و با تمرکز بر جزئیات قابل اجرا است. همچنین نوسازی نیازی به مجوز شهرداری ندارد. بسته به هدف شما و شرایط ساختمان و نظر معمار تصمیم گیری می ‌شود که بازسازی بهتر است یا نوسازی.

مطالب پیشنهادی  5 راه% اصلی برای مرمت و بازسازی ساختمان که بهتر است بدانید!

آشنایی با نماد ‌ها و المان ‌های سبک معماری ایرانی برای بازسازی سنتی

بازسازی سنتی با معماری ایرانی تنوع بالا و زیبایی بی حد و مرزی در نماد‎‌ ها دارد. این سبک به سادگی با دیگر عناصر محیط هماهنگ شده و بسیار منعطف است. در سبک سنتی میتوان از گچ‌ بری‌ و آینه کاری برای زیباسازی سقف استفاده کرد. از کوزه ‌ها و گلدان‌ های فیروزه‌ ای برای زیباسازی ایوان استفاده می‌شود. رنگ‌ های خنثی برای دیوار ‌ها، شیشه ‌های رنگی برای پنجره‌ ها مناسب هستند. بارز ترین متریال مورد استفاده در فضا، چوب طبیعی با نگار‌ های زیبا است. زیرا استحکام و مقاومت بالای و سهولت دسترسی دارد. همچنین از دسته مواد ‌های کم خطر نیز هست. در ادامه chakad-arc بیشتر به هر کدام از این موارد در بازسازی سنتی خواهد پرداخت.

استفاده از المان های ایرانی - بازسازی سنتی
استفاده از المان های ایرانی – بازسازی سنتی – چکاد

بازسازی 1استفاده از المان های سنتی ایرانی در بازسازی

هنر‌های گچ بری و آیینه کاری در بازسازی سنتی

گچ بری: هنر گچ بری هنر بریدن و کنده کاری روی گچ است. این هنر مورد استفاده در بازسازی ساختمان ‌ها به سبک سنتی بوده که مزایا و معایب خود را دارد. از مزایای این هنر می‌ توان به افزایش عمق محیط و ایجاد حس سرزندگی به اهالی خانه اشاره کرد. بسیار شکننده بودن در مقابل آب و رطوبت و واکنش ‌پذیر بودن در مجاورت با فلزات از معایب گچ‌ بری است. امروزه با توسعه صنعت از گچ‌ بری ‌های پیش ساخته استفاه می ‌شود.

ارگ کریم خان - بازسازی سنتی
ارگ کریم خان – بازسازی سنتی – چکاد

بازسازی 2 ارگ کریم خان شیراز

آینه کاری: آینه کاری نوعی تزیین داخلی ساختمان با سبک سنتی است. با برش دادن آینه‌ ها در محل پروژه و چسباندن تکه ‌ها در اشکال مختلف این هنر خلق می‌ شود. در بازسازی سنتی بسیار پرطرفدار است. تابش نور به قطعات آینه درخشش خاصی را در فضا ایجاد می‌ کند. از مهم‌ ترین خصوصیت این هنر می‌ توان به بزرگ و روشن ‌تر کردن فضا اشاره کرد. آینه با ضخامت کم، چسب چوب، سریش و گچ نرم از مصالح مورد استفاده در آینه‌کاری است.

جلوه چوب در کنار کاشی‌کاری در بازسازی سنتی بنا ها

چوب: بارز ترین متریال مورد استفاده در بازسازی ساختمان در سبک سنتی، چوب است. چوب‌ هایی که رنگ‌ های تیره تری دارند از نظر کیفیت و طول عمر در رتبه بالا تری هستند. استفاده از کفپوش ‌های چوبی در کنار فرش قرمز بهترین گزینه در ایجاد سبک سنتی در فضای خانه است. جلوه رنگ قرمز و قهوه‌ای در کنار هم چشم هر بیننده‌ ای را به خود جلب می‌کند. پارتیشن‌ های چوبی نیز فضایی دلنشین را در بازسازی محیط داخلی به سبک سنتی ایجاد می کنند. شرکت چکاد از آیتم چوب نهایت استفاده را می کند.

مطالب پیشنهادی  بازسازی اتاق خواب ها و 3 ایده جذاب و کاربردی !

کاشی کاری: پرکردن یک صفحه با مجموعه ای از اشکال هندسی کاشی کاری است. به نحوی که این اشکال نه بر هم بر آیند و نه شکافی بینشان ایجاد شود. از کاشی کاری در بازسازی بنا سنتی استفاده ‌های نوینی می‌توان داشت. از مزایای کاشی کاری می‌ توان به مقاومت بالا اشاره کرد. به طور کلی کاشی ‌هایی که برای تزیین یک بنا استفاده می‌شوند سه دسته معرق، معقل و خشتی  هستند. در حال حاضر این هنر جز صنایع دستی اصفهان است.

تناسب رنگ ‌ها و استفاده از شیشه ‌های رنگی در بازسازی سنتی

رنگ دیوار‌ ها: برای بازسازی سنتی باید به ویژگی المان ‌ها توجه کافی را داشت. رنگ دیوار ها از این دست المان ‌ها است که باید خنثی باشد تا اینکه رنگ‌ های جلوه‌گر داشته باشد. Chakad-arc بیشتر رنگ ‌های سفید، کرم و بژ به استفاده می کند. اما استفاده از رنگ ‌های قرمز، سبز و آبی‌ تیره جلوه فوق العاده ای به فضای سنتی می‌ دهد. رنگ ‌های سبز و قرمز در کنار هم به خصوص در مبلمان و کوسن‌ ها هارمونی جالبی دارند. پس نکته حایز اهمیت این است که در استفاده از رنگ ‌ها محتاط باشیم.

شیشه ‌کاری و شیشه رنگی: در گذشته معماران از شیشه ‌های رنگی با طرح مشبک در ساختمان استفاده می کردند. محافظ خوبی در برابر تابش خورشید در گرما است و نور را در طیف رنگی متنوع منعکس می‌ کند. پس گزینه مناسبی برای بازسازی به سبک سنتی از نظر چکاد است. شیشه‌ های رنگی نقش موثری در بهبود افسردگی دارند. برای مثال افسردگی فصلی به دلیل ابری بودن هوا در فصل ‌های پاییز و زمستان شیوع پیدا می کند. پس استفاده از پنجره‌ هایی با شیشه‌ های رنگی درمان مفیدی برای این بیماریست. رنگ ‌های سبز، آبی، بنفش، قرمز و زرد از جمله رنگ‌ هایی با واکنش مثبت احساسی هستند.

مطالب پیشنهادی  بازسازی اولیه ی ساختمان + 10 نکته مهم در مراحل بازسازی
استفاده از شیشه های رنگی کنار پنجره چوبی - بازسازی سنتی
استفاده از شیشه های رنگی کنار پنجره چوبی – بازسازی سنتی – چکاد

بازسازی 3استفاده از شیشه رنگی همراه با پنجره چوبی

مراحل قدم به قدم بازسازی ساختمان به سبک سنتی ایرانی

برای بازسازی ساختمان به سبک قدیمی ابتدا باید به طور کامل از خانه بازدید کرد. موقعیت و انتظارات از بازسازی اینگونه مشخص می ‌شوند. قبل از تصمیم به انجام این عمل حتما باید میزان حداکثری سرمایه را محاسبه کرد. باید توجه داشت هر ویژگی در این بازسازی به اقلیم، فرهنگ و اصول منطقه آن ساختمان بستگی دارد. مرحله بعد انتخاب یک پیمانکار یا معمار مجرب برای بازسازی سنتی است. استفاده از دانش فنی این فرد باعث می‌ شود تا با آگاهی کامل بتوان کار را شروع کرد. پس از شروع کار حتما باید اصول ایمنی و حفاظتی را رعایت کرد. آخرین مرحله بازدید کامل و با دقت است تا هر گونه عیب‌ و کمبود‌ را با کارفرما در جریان گذاشت.

کلام آخر درباره بازسازی ساختمان به سبک سنتی ایرانی

بهترین انتخاب برای افرادی که علاقه به سبک سنتی بازسازی سنتی است. به خصوص بازسازی با معماری سنتی ایرانی که مقابل بازسازی های مدرن امروزی است. چرا که در بازسازی سنتی از المان ‌ها معماری قدیمی الهام گرفته می‌شود. گاهی اوقات این امر نسبت به خرید خانه جدید مقرون به صرفه ‌تر است. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی مفید درباره بازسازی ساختمان به سبک سنتی به خصوص ایرانی ارائه دهیم. برای انجام این کار بهتر است از یک تیم حرفه‌ای کمک بگیرید. Chakad-arcدر کنار دیگر رقبا سعی بر ارائه بهترین کار در عرصه بازسازی سنتی برای خدمت به شما دارد.

سوالات متداول در رابطه با بازسازی سبک سنتی ساختمان

  1. مدت زمان بازسازی سنتی چقدر است؟

بسته به نوع بنا و میزان تغییر متفاوت است.

  1. مزایای بازسازی سنتی چیست؟

هزینه کمتر – بهره بردن از هنر ایرانی و سبک سنتی

  1. هزینه بازسازی به سبک سنتی چقدر است؟

بسته به نوع بنا و انتظارت هر فرد و غیره متفاوت است.

موضوع بازسازی ساختمان به سبک سنتی
تاریخ 2 آبان 1402
نویسنده ساناز رحیمیان