طراحی فضایی نورگیر برای شما- ایجاد فضایی نورگیر
20
مهر

بازسازی پنجره‌ها و ایجاد فضایی نورگیر در دکوراسیون داخلی هر ساختمانی

ایجاد فضایی نورگیر یکی اصول اساسی برای بازسازی ساختمان در اصفهان است. برای ایجاد چنین فضایی نیاز به پنجره‌هایی که اندازه و مکان مناسبی در ساختمان دارند، داریم. در کل پنجره‌ها نقش مهمی در طراحی داخلی هر ساختمان ایفا می‌کنند. آنها نه‌تنها تهویه و نور طبیعی را فراهم می‌کنند؛ بلکه جذابیت کلی زیبایی‌شناسی فضا را نیز افزایش می‌دهند. در این مقاله به بررسی اهمیت بازسازی پنجره و ایجاد فضاهایی با نور خوب در بازسازی ساختمان در اصفهان می‌پردازیم. استفاده از نور طبیعی می‌تواند هر اتاق را به محیطی دلپذیر و دلپذیر تبدیل کند. در ادامه بخوانید تا متوجه شوید که چگونه بازسازی پنجره می‌تواند طراحی داخلی شما را متحول کند.

فهرست تصاویر

نورگیر 1 پنجره های بهینه

نورگیر 2پنجره ی سقفی

نورگیر 3 فضایی نور گیر در اتاق خواب

اهمیت بازسازی پنجره در انواع ساختمان ها برای ایجاد فضایی نورگیر

اولین و مهم ترین هدف برای بازسازی و طراحی پنجره ها، افزایش گردش هوا و ایجاد تهویه مناسب است. پنجره‌هایی که به‌درستی قرار گرفته‌اند اجازه می‌دهند هوای تازه در یک فضا گردش کند. همچنین از تجمع هوای کهنه و بو جلوگیری می‌کند. بازسازی پنجره شامل انتخاب انواع و اندازه‌های مناسب پنجره است که به‌راحتی باز و بسته می‌شوند. این امر تهویه کافی را تضمین می‌کند و محیط داخلی سالم‌تری را ایجاد می‌کند. آتلیه‌ی معماری چکاد با توجه و برسی فضای شما می‌تواند حرفه ای ترین بازسازی ساختمان در اصفهان را انجام دهد.

مورد بعدی با ایجاد فضایی نورگیر، میزان نور طبیعی را در خانه به حداکثر برسانیم. نور طبیعی فواید بی‌شماری برای سلامت جسمی و روحی دارد. برای بهبود خلق‌وخو، افزایش بهره‌وری و بهبود فضای کلی اتاق شناخته شده است. هنگام بازسازی پنجره‌ها، ضروری است که محل آنها را در نظر بگیرید تا از نور طبیعی حداکثر استفاده را ببرید. اتاق‌هایی که در طول روز نور کافی خورشید را دریافت می‌کنند به نور مصنوعی کمتری نیاز دارند. در نتیجه می‌تواند هزینه‌های انرژی را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد.

مورد بعدی دراهمیت ایجاد فضایی نورگیر، ایجاد یک توهم برای فضای محدود شماست. بازسازی استراتژیک پنجره می‌تواند توهم فضای بزرگ‌تر را ایجاد کند. با قراردادن صحیح پنجره‌ها، نور طبیعی می‌تواند اتاق را بازتر، جادارتر و جذاب‌تر نشان دهد. این به‌ویژه برای اتاق‌های کوچک‌تر یا فضاهای تجاری که به حداکثر رساندن درک فضا ضروری است مفید است. همچنین پنجره‌ها اتصال به فضای باز را فراهم می‌کنند. درکل بازسازی پنجره‌ها علاوه بر ایجاد فضایی نورگیر می‌تواند جذابیت و آرامش فضا را تا حد زیادی افزایش دهد.

مطالب پیشنهادی  نکات ایمنی در بازسازی ساختمان برای شما که جالب است بدانید

بازسازی پنجره ها باعث بهروری انرژی و ایجاد فضایی نورگیر می شود

نورگیر 1 پنجره های بهینه

پنجره های بزرگ و نورگیر برای خانه - ایجاد فضایی نورگیر
پنجره های بزرگ و نورگیر برای خانه – ایجاد فضایی نورگیر – چکاد

بازسازی پنجره فرصتی برای ارتقای به گزینه‌های کم‌مصرف‌تر ارائه می‌دهد. پنجره‌های جدیدتر با خواص عایق بهبودیافته می‌توانند از اتلاف گرما در طول زمستان جلوگیری کنند. همچنین افزایش گرما را در تابستان به حداقل برسانند و نیاز به گرمایش یا سرمایش بیش از حد را کاهش دهند. این امر منجر به کاهش مصرف انرژی و کاهش قبوض آب و برق می‌شود. به عنوان مثال در کشور آلمان شما می‌بینید که در خانه های خود سیستم گرمایشی و یا سرمایشی قرار نمی‌دهد. بلکه این گرما با مکانیز های خاص و ساده ای که در پنجره های خود به کار می‌برند مدیریت می‌کنند. آتلیه ی معماری چکاد همیشه به دنبال آن است که بهترین ها و بروز ترین‌ها را برای شما طراحی کند.

رعایت اصول طراحی داخلی برای ایجاد فضایی نورگیر در داخل ساختمان

اصول شماره ی یک استفاده از رنگ های روشن و سطوح بازتابنده است. رنگ‌های روشن روی دیوارها، سقف‌ها به بازتاب نور طبیعی کمک می‌کنند و باعث ایجاد فضایی نورگیر و باز می‌شوند. برای به حداکثر رساندن جلوه، برای مبلمان، پرده‌ها و وسایل دکوری سایه‌های روشن‌تر انتخاب کنید. آتلیه‌ی معماری chakad-arc با توجه به سبک شما و اصول رنگ شناسی در انتخاب رنگ مناسب شما را راهنمایی می‌کنند.  اصول شماره دویی که می‌توانید رعایت کنید، بهینه سازی در قرار دادن مبلمان است. از قراردادن مبلمان بزرگ یا حجیم جلوی پنجره‌ها خودداری کنید، چراکه جلوی نورخورشید را می‌گرید. تنها رعایت همین دو اصول می‌تواند تاثیر بسیار زیادی برای ایجاد فضایی نورگیر در خانه داشته باشد.

اصول شماره ی سه استفاده از آیینه ها در فضای داخلی خانه است. در خانه‌های قدیمی ایرانی شما به وضوح می‌بینید که قسمتی از دیوار و یا سقف آیینه کاری شده است. در چنین خانه‌هایی زمانی که یک شمع کوچک روشن می‌کردنند آیینه‌ها نور بیشماری را در فضای خانه منعکس می‌کردند. حال امروزه شما این آیینه‌کاری را به شیوه ی مدرن تری در خانه‌ی خود به کار ببرید. قراردادن راهبردی آیینه‌ها در نزدیکی پنجره‌ها می‌تواند نور طبیعی را با انعکاس آن در سراسر اتاق تقویت کند. اصول بعدی که می‌توانید رعایت کنید استفاده از پرده‌های روشن و شفاف است.

مطالب پیشنهادی  8 روش$ اسان برای نکات بازسازی منزل در اصفهان که باید بدانید!

در ادامه برخی موارد دیگر برای ایجاد فضایی نورگیر در داخل ساختمان

استفاده از پنجره‌های بزرگ و سقفی می‌تواند بسیار بااهمیت باشد. چراکه پنجره‌های بزرگ و سقفی یکی از بهترین راه‌ها برای ورود نور طبیعی به داخل ساختمان هستند. اگر تراس دارید از پنجره‌های سراسری برای جداسازی آن استفاده کنید. اگر در طبقة آخر یک ساختمان چندطبقه زندگی می‌کنید می‌توانید از پنجره‌های سقفی استفاده کنید. این پنجره‌های باید در برابر آب و ضربه مقاومت بیشتری داشته باشند. همچنین پنجره‌های شما می‌توانند به صورتی باشند که از بیرون نور را منعکس کرده و دیدی به داخل خانه نداشته باشد.

نورگیر 2پنجره ی سقفی

پنجره ی سقفی برای زیبایی بیشتر - ایجاد فضایی نورگیر
پنجره ی سقفی برای زیبایی بیشتر – ایجاد فضایی نورگیر – چکاد

مورد بعدی که شاید فکر کنید برای ایجاد فضایی نورگیر بی‌تأثیر است، استفاده از گیاهان در خانه است. گیاهان می‌توانند به جذب نور طبیعی و بهبود کیفیت هوا کمک کنند. در نتیجه قراردادن گیاهان در نقاطی از فضا که نور کافی دارند، می‌تواند به ایجاد فضایی نورگیر و سالم کمک کند. همچنین گیاهان را باید به‌اندازه و با چیدمانی منظم در خانه قرار دهید تا فضای خانه را اشغال نکنند. آتلیه‌ی معماری چکاد مقاله‌ای در زمینة استفادة گیاهان در فضای داخلی خانه منتشر کرده است. با مطالعة آن می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

چند مثال برای ایجاد فضایی نورگیر در قسمت های مختلف خانه

در فضای آشپزخانه، می‌توان از پنجره‌های بزرگ در دیوار پشتی کابینت‌ها استفاده کرد. این عمل باعث می‌شود تا نور طبیعی به طور مستقیم به داخل فضا وارد شود. همچنین، می‌توان از گیاهان سبز در کنار پنجره‌یا روی کابینت‌ استفاده کرد. معمولاً روشویی را روبه روی پنجره طراحی می‌کنند. این کار در وهلة اول باعث ایجاد فضایی نورگیر برای این کارمی شود. همچنین باعث می‌شود که خستگی کمتری در حین شستن ظروف و خوراکی‌ها با دیدن فضای باز روبه‌رو داشته باشیم. ایجاد فضایی نورگیر و بزرگ و مناسب در آشپزخانه علاوه بر نور طبیعی ای برای خانه تأمین می‌کند. باعث تهویة مناسب فضا نیز می‌شود.

در فضای اتاق‌خواب، می‌توان از پنجره‌های بزرگ در دیوار رو به بیرون استفاده کرد. اگر پنجره یا سقف بلند و استانداردی دارید می‌شود در جلوی پنجره یک نشیمنگاه کوچک برای مطالعه ایجاد کرد. معمولاً با ایجاد فضایی نورگیر در اتاق‌خواب شما خوابی آسوده‌تر و با آرامش تر خواهید داشت. همچینن می‌توانید به‌راحتی از منظرة شب در اتاق خود لذت ببرید. همچنین بعد از ایجاد فضایی نورگیر می‌توانید میز مطالعاتی خود را تا جایی که می‌توان به این فضا نزدیک کنید. اگر اتاق شما در طبقة آخر و یا زیر شیرانی قرار دارد می‌توانید از پنجره‌های سقفی استفاده کنید.

مطالب پیشنهادی  بازسازی باغ+ 2 تا از بهترین سبک بازسازی برای باغ در اصفهان چیست؟

نورگیر 3 فضایی نور گیر در اتاق خواب

ایجاد فضایی بزرگ و نورگیر با بازسازی پنجره ها- ایجاد فضایی نورگیر
ایجاد فضایی بزرگ و نورگیر با بازسازی پنجره ها- ایجاد فضایی نورگیر – چکاد

 

مهم است که از رنگ‌های روشن و پرده‌های نازک و روشن استفاده کنید. تخت خود را می‌توانید به‌صورت چندمنظوره و سفارشی بسازید تا محیط کمتری را اشغال کنید. رعایت تمامی این مراحل باعث ایجاد فضایی نورگیر، باز و منحصربه‌فرد برای شما می‌شود. در فضای حمام نیز می‌توانید از پنجره‌های کوچک در دیوار رو به بیرون استفاده کنید تا از نور طبیعی استفاده کنید. کاشی‌کاری حمام شما می‌تواند به رنگ‌های روشن و ملیح کار شود. آتلیة معماری chakad-arc در طراحی‌های خود تا جایی که می‌تواند به دنبال ایجاد فضایی نورگیر برای فضای شما است.

نتیجه‌گیری در مورد بازسازی پنجره‌ها و ایجاد فضایی نورگیر در دکوراسیون داخلی

بازسازی پنجره و ادغام نور طبیعی از جنبه‌های حیاتی طراحی داخلی است. پنجره‌هایی که به‌درستی قرار گرفته‌اند نه‌تنها تهویه را فراهم می‌کنند، بلکه باعث ایجاد فضایی نورگیر و جذاب می‌شوند. با درنظرگرفتن عواملی مانند گردش هوا، نور طبیعی، توهم فضا می‌توانید به‌راحتی باعث ایجاد فضایی نورگیر شوید. همچنین با اتصال به فضای باز و بهره‌وری انرژی، می‌توانید هر اتاقی را به محیطی زیبا و کاربردی تبدیل کنید. برای راهنمایی در مورد انتخاب و قراردادن پنجره برای استفاده حداکثری از پروژه‌ها با متخصصان مشورت کنید.

 

مطالبی که در این مقاله برسی کردیم
1 اهمیت بازسازی پنجره در انواع ساختمان ها برای ایجاد فضایی نورگیر
2 بازسازی پنجره ها باعث بهروری انرژی و ایجاد فضایی نورگیر می شود
3 رعایت اصول طراحی داخلی برای ایجاد فضایی نورگیر در داخل ساختمان
4 در ادامه برخی موارد دیگر برای ایجاد فضایی نورگیر در داخل ساختمان
5 چند مثال برای ایجاد فضایی نورگیر در قسمت های مختلف خانه
تاریخ 1402/7/20
نویسنده نازنین بیگلری

سؤالات متداول در مورد بازسازی پنجره‌ها و ایجاد فضایی نورگیر در دکوراسیون داخلی

  1. ایجاد فضایی نورگیر چه اهمیتی دارد؟

chakad-arc بر این باور است. اولین و مهم ترین هدف برای بازسازی و طراحی پنجره ها، افزایش گردش هوا و ایجاد تهویه مناسب است. مورد بعدی با ایجاد فضایی نورگیر، میزان نور طبیعی را در خانه به حداکثر برسانیم. نور طبیعی فواید بی‌شماری برای سلامت جسمی و روحی دارد

  1. ایجاد فضایی نورگیر برای آشپزخانه چگونه است؟

می‌توان از پنجره‌های بزرگ در دیوار پشتی کابینت‌ها استفاده کرد. همچنین، می‌توان از گیاهان سبز در کنار پنجره‌یا روی کابینت‌ استفاده کرد.

  1. اصول طراحی دکوراسیون داخلی برای ایجاد فضایی نورگیر چیست؟

استفاده از رنگ های روشن و سطوح بازتابنده است. همچنین می‌توانید بهینه سازی در قرار دادن مبلمان داشته باشید. درنهایت می‌توانید از آیینه ها در فضای داخلی خانه استفاده کنید.